LélekFormák | II. Népművészeti Nemzeti Szalon 2023

„A nép­mű­vé­szet jel­kép­rend­sze­ré­vel és tér- il­let­ve idő­szem­lé­le­té­vel is meg kell is­mer­ked­nünk, hogy le­győz­hes­sük ide­gen mű­vé­szi ne­ve­lé­sünk elő­íté­le­te­it, és za­var­ta­la­nul él­vez­hes­sük a ma­gyar for­má­kat.”
(Lükő Gábor)
 
Ki­ál­lí­tá­sunk­ban nép­ha­gyo­má­nyunk egy­sé­gét sze­ret­nénk be­mu­tat­ni, a tárgy­al­ko­tó mes­te­rek mun­kás­sá­gá­val együtt azt a szel­le­mi és lelki vi­lá­got, in­dít­ta­tást, mely­ből a kézbe si­mu­ló tár­gya­ink ki­sar­jad­nak. Lát­tat­ni, ho­gyan öl­te­nek tes­tet, lesz­nek tárggyá a lé­lek­for­mák. Az erős gyö­ke­rek­ből táp­lál­ko­zó, nö­ve­ke­dő, nap­ja­ink­ban is ki­vi­rág­zó ma­gyar mű­vé­sze­tet és azt a szer­ves gon­dol­ko­dás­mó­dot, mely az al­ko­tás örö­mén ke­resz­tül túl­él­ni segít. Az el­múlt év­szá­za­dok ta­ka­ré­kos anyag­hasz­ná­la­tá­ból, ki­mért moz­du­la­ta­i­ból, új­ra­hasz­no­sí­tá­sá­ból ki­in­dul­va pél­dát mu­tat­ni a jö­vő­nek: Így is lehet. Vagy talán: Így ér­de­mes.
A ki­ál­lí­tás a népi kéz­mű­ves­ség va­la­mennyi ágá­ban azok­ra a ki­emel­ke­dő mes­te­rek­re, szel­le­mi mű­he­lyek­re épül, ame­lyek meg­ha­tá­ro­zó­ak az adott te­rü­le­ten. A be­mu­tat­ko­zó mes­te­rek, mű­he­lyek biz­to­sí­tot­ták az ala­pot, amely a csa­lá­dok­ban, ta­nít­vá­nyo­kon ke­resz­tül fo­lya­ma­to­san vál­to­zott és vál­to­zik, az au­ten­ti­kus tár­gyak­tól a ha­gyo­má­nyo­kon ala­pu­ló mű­vé­sze­tig.
A lá­to­ga­tók tör­té­ne­te­ket lát­hat­nak a sze­mé­lyek és a szel­le­mi mű­he­lyek által lét­re­ho­zott tár­gyak mö­gött, és kö­vet­he­tik, hogy ho­gyan vál­toz­tak át a rég­múlt világ hasz­ná­la­ti tár­gyai a mai éle­tünk, mű­vé­sze­tünk ré­szé­vé.
Az év­szá­za­dok – talán év­ez­re­dek – alatt csi­szo­ló­dott for­mák adják azt az arany­tar­ta­lé­kot, me­lye­ket nem­ze­dé­ke­ken át hasz­nál­ni, őriz­ni, örö­kí­te­ni ér­de­mes. Ter­mé­sze­tük­ből adó­dó­an nem el­dob­ha­tó és nem el­do­ban­dó, hanem min­dig­től ve­lünk lévő és ve­lünk ma­ra­dó, lel­künk­ből tes­tet öl­tött esz­kö­ze­in­ket mu­tat­juk meg a hasz­nál­ha­tó, fenn­tart­ha­tó ha­gyo­mány je­gyé­ben, az „al­kal­ma­zott nép­mű­vé­szet” se­gít­sé­gé­vel.
A ki­ál­lí­tás arra is vál­lal­ko­zik, hogy be­mu­tas­sa azo­kat az al­ko­tó­kat, akik a nép­ha­gyo­mány­hoz nyúl­va hoz­tak létre a társ­mű­vé­sze­tek­ben ki­emel­ke­dő al­ko­tá­so­kat.
A ma­gyar népi gon­dol­ko­dás­mód tárgy­al­ko­tás­ban is tük­rö­ző­dő sa­ját­ja a ta­ka­ré­kos szem­lé­let, a ke­ve­sebb több elve, mely nem­csak a ki­ál­lí­tott al­ko­tá­sok­ban, de a ki­ál­lí­tás ins­tal­lá­ci­ó­já­ban is meg­mu­tat­ko­zik.
A népi kéz­mű­ves tár­gyak mel­lett fo­tó­kat és fil­me­ket hasz­ná­lunk, hogy a lá­to­ga­tó még job­ban meg­is­mer­je a ma­gyar lélek meg­je­le­né­si for­má­i­nak ebben a mű­faj­ban rejlő ki­emel­ke­dő ér­té­ke­it. 
A nem­ze­ti sza­lon új ki­ál­lí­tá­sa abban tér el a ko­ráb­bi­tól, hogy ott el­ső­sor­ban a tár­gyak te­ma­ti­kus be­mu­ta­tá­sa volt a fó­kusz­ban, ezzel szem­ben a mos­ta­ni kon­cep­ció ter­ve­ze­té­ben az egyén, a szel­le­mi mű­he­lyek és a tárgy­kul­tú­ra for­má­ló­dá­sa a meg­ha­tá­ro­zó.
A ma­gyar lélek ze­né­ben meg­nyil­vá­nu­ló for­má­it a ki­ál­lí­tás egé­szé­ben fo­lya­ma­to­san szóló nép­ze­nei fel­vé­te­lek je­le­ní­tik meg. A fi­gyel­met igény­lő, de azt ural­ni nem akaró, né­hány per­ces mo­za­i­kok­ból össze­ál­ló „hát­tér­ze­ne” el­ké­szí­té­sé­re a ha­gyo­mány­hű elő­adás­ban el­kö­te­le­zett ze­né­sze­ket hív­tunk meg.
 
Örö­kí­tés
Nem­ze­dé­ke­ken át, év­szá­za­dok óta át­örö­kí­tett min­ta­kin­cset, mun­ka­mód­sze­re­ket őriz­nek és él­tet­nek kéz­mű­ves di­nasz­ti­ák Kár­pát-me­den­ce-szer­te. Kü­lön­bö­ző mes­ter­sé­gek meg­ha­tá­ro­zó csa­lád­jai mu­tat­koz­nak be, ahol a mai ge­ne­rá­ció is foly­tat­ja apá­i­nak, nagy­apá­i­nak mun­ká­ját: kék­fes­tő, ka­la­pos, fa­ra­gó, fa­ze­kas, ko­vács csa­lá­dok.
Gyönggyel le­ve­le­dzik
A nép­mű­vé­sze­ti tár­gyak mel­lett a nép­mű­vé­szet­ből ki­sar­ja­dó társ­mű­vé­sze­tek al­ko­tá­sai je­len­nek meg itt, olyan al­ko­tók mun­kái, akik vál­lal­tan a ma­gyar lel­ket fo­gal­maz­zák anyag­ba, fes­tők, szob­rá­szok, kép­ző­mű­vé­szek, tex­til­mű­vé­szek.
Har­minc­há­rom 
Har­minc­há­rom krisz­tu­si korú fi­a­tal al­ko­tó mu­tat­ko­zik be a nép­mű­vé­szet meg­annyi ré­te­gét kép­vi­sel­ve. Al­ko­tá­sa­ik­kal üze­ne­tet köz­ve­tí­te­nek kor­tár­sa­ik­nak. Ők a jövő al­ko­tói. A te­rem­ben el­he­lye­zett ki­ve­tí­tőn 1-1 per­ces fil­mek­ben val­la­nak in­dít­ta­tá­suk­ról, kül­de­té­sük­ről.
Pergő képek – vá­lo­ga­tás ma­gyar nép­raj­zi fil­mek­ből
A II. Nép­mű­vé­sze­ti Nem­ze­ti Sza­lon kí­sé­rő ki­ál­lí­tá­sa­ként ren­de­zett ter­münk a közel száz éves ma­gyar nép­raj­zi fil­me­zés előtt tisz­te­leg. Igyek­szünk mind a fel­vé­te­lek kora, hely­szí­ne, témái és stí­lu­sa, mind al­ko­tók vo­nat­ko­zá­sá­ban is minél vál­to­za­to­sabb íze­lí­tőt adni a kez­de­tek­től a leg­utób­bi idő­kig.
A világ tu­da­to­sí­tá­sa – fo­tó­ki­ál­lí­tás
A II. Nép­mű­vé­sze­ti Nem­ze­ti Sza­lon ke­re­té­ben meg­va­ló­sí­tott fo­tó­ki­ál­lí­tás három fi­a­tal fo­tog­rá­fus, Mohos Zsó­fia, Nagy Bo­tond és Szász-Bá­nyász Anna egy-egy so­ro­za­tá­ból vá­lo­gat. Mind­há­rom fi­a­tal fo­tog­rá­fus­ra jel­lem­ző, hogy mon­da­ni­va­ló­ju­kat akár éve­ken át tartó mun­ká­val, az ér­zel­mi in­dít­ta­tást elő­tér­ben tart­va, so­ro­za­tok­ban gon­dol­kod­va fej­tik ki.
A fo­tog­rá­fia szü­le­té­se óta máig lé­te­zik az át­ala­ku­ló­ban vagy ki­ve­sző­ben lévő világ, a nép­cso­por­tok és tra­dí­ci­ó­ik, a kör­nye­zet, az anya­gi és szel­le­mi kul­tú­ra meg­őr­zé­sét célzó fo­tog­rá­fu­si szem­lé­let. A világ tu­da­to­sí­tá­sa cím­mel össze­fog­lalt vá­lo­ga­tá­sunk jelzi, hogy a téma a 21. szá­zad­ban is ak­tu­á­lis, a fo­tog­rá­fu­si pá­lyán je­len­leg is el­in­dul­nak olyan fi­a­tal al­ko­tók, akik ösz­tö­nös ér­zé­keny­ség­gel, a kor­tár­sak ér­dek­lő­dé­sét is fel­kelt­ve mu­tat­ják be a ha­gyo­má­nyos pa­rasz­ti kul­tú­ra ér­té­ke­it.
 
A ki­ál­lí­tást kí­sé­rő nép­ze­nei vá­lo­ga­tás el­ér­he­tő on­line: https://​on.​so­und­c­lo­ud.​com/​Agw2d 

 

Örö­kí­tés
Gyöngy­vel le­ve­le­dzik
Har­minc­há­rom
Fő­ku­rá­tor: VETRÓ Mi­hály
Társ­ku­rá­to­rok: IGYÁR­TÓ Gab­ri­el­la, KO­LOZS­VÁ­RI Ist­ván, SZE­RÉ­NYI Béla
 
Pergő képek – vá­lo­ga­tás ma­gyar nép­raj­zi fil­mek­ből
Ku­rá­tor: ROCKEN­BA­U­ER Zol­tán
 
A világ tu­da­to­sí­tá­sa – fo­tó­ki­ál­lí­tás
Ku­rá­tor: TU­LI­PÁN Zsu­zsan­na

 

Szegő György kö­szön­tő­je

Richly Gábor kö­szön­tő­je

hi­va­ta­los web­ol­dal: https://​nep​muve​szet​2.​nem­ze­ti-​sza­lon.​hu/  

 

 

Vir­tu­á­lis séta

Lé­lek­For­mák | II. Nép­mű­vé­sze­ti Nem­ze­ti Sza­lon 2023

Lé­lek­For­mák | II. Nép­mű­vé­sze­ti Nem­ze­ti Sza­lon 2023

Tá­mo­ga­tó

Part­ne­rek

2023. április 15. - július 16.
Jegyek
2023. április 1. - május 28.
Előző kiállítás

Jan Saudek provokatív világa | a Budapest Fotófesztivál nyitókiállítása

2023. április 21. - június 4.
Következő kiállítás

Napkezek | Ujvárossy László kiállítása