Szárhegy 50 – Kortárs anzix

Az Er­dély szí­vé­ben immár 50 éve mű­kö­dő, Ma­gyar Örök­ség-díjas Gyer­gyó­szár­he­gyi Mű­vész­te­lep mára nem­zet­kö­zi szin­ten is fo­ga­lom­má vált. Az 1970-es évek kö­ze­pén, a román kom­mu­nis­ta dik­ta­tú­ra idő­sza­ká­ban nagy­bá­nyai ha­gyo­má­nyok men­tén szer­vez­ték meg az első mű­vész­tá­bo­ro­kat, ahol a szál­lás­ra és az al­ko­tás­ra egy fe­ren­ces ko­los­tor­ban adó­dott le­he­tő­ség egy fő­ne­me­si, Lázár csa­lád­hoz tar­to­zó kas­tély és egy 15. szá­za­di késő gó­ti­kus ká­pol­na szom­széd­sá­gá­ban. Az et­ni­kai és ideo­ló­gi­ai szem­pont­ból is szi­go­rú­an cen­zú­rá­zott, kez­det­ben fő­ként (ro­má­ni­ai) ma­gyar és román, ki­zá­ró­lag pro­fesszi­o­ná­lis mű­vé­sze­ket fo­ga­dó al­ko­tó­te­le­pet a pár­be­széd és a to­le­ran­cia jel­le­mez­te. A mű­vész­te­lep az idők során gon­do­san őriz­te ha­gyo­má­nya­it, ugyan­ak­kor célja volt a mű­vé­sze­ti fő­so­dor­hoz való tar­to­zás is. Ez az 1990-es évek végi struk­tu­rá­lis vál­to­zá­sok után va­ló­sul­ha­tott meg, ami­kor Erős Ist­ván és Sik­lo­di Zsolt sze­mé­lyé­ben egy olyan csa­pat vette át a ve­ze­tést, akik új­ra­ér­tel­mez­ték a nagy­bá­nyai szel­le­mi­sé­get, a helyi ér­té­kek­re fó­kusz­ál­va ki­tá­gí­tot­ták annak ho­ri­zont­ját. A Kor­kéP mű­vész­te­le­pe­ken a mű­fa­ji le­he­tő­sé­gek is bő­vül­tek, egy­út­tal meg­je­len­tek a hely­spe­ci­fi­kus, ter­mé­szet és mű­vé­szet kap­cso­la­tát fó­kusz­ba ál­lí­tó mű­vé­sze­ti mun­kák. Ezzel az al­ko­tói fo­lya­ma­tok­ra, az oda ve­ze­tő útra ke­rült a hang­súly, ami nagy­ban fel­ér­té­kel­te a do­ku­men­tá­ció sze­re­pét. Ez volt a nem­zet­kö­zi kap­cso­la­tok ki­épí­té­sé­nek idő­sza­ka is.

Az a tény, hogy a mű­vész­te­lep öt év­ti­ze­den át fenn­ma­radt – túl­él­ve a ro­má­ni­ai kom­mu­nis­ta dik­ta­tú­ra leg­sö­té­tebb éveit, a rend­szer­vál­tás za­va­ros idő­sza­kát, majd a de­mok­rá­cia kez­de­ti éve­i­nek mű­vé­sze­ti-kul­tu­rá­lis szem­pon­tok­ra nem min­dig ér­zé­keny pe­ri­ó­du­sát –, már ön­ma­gá­ban óri­á­si ered­mény. Az al­ko­tó­te­lep 50 éves tör­té­ne­te azt is bi­zo­nyí­tot­ta, hogy ki­for­rott kon­cep­ci­ó­val a nagy mű­vé­sze­ti köz­pon­tok­tól távol eső he­lye­ken is lé­tez­het­nek je­len­tős szel­le­mi mű­he­lyek, al­ko­tói stra­té­gi­ák, ahol a ter­mé­sze­ti és a ru­rá­lis kör­nye­zet kon­tex­tu­sá­ban meg­szü­le­tő hely­spe­ci­fi­kus mű­al­ko­tá­sok új tar­tal­mi ré­te­ge­ket fed­nek fel, ér­vé­nyes lo­ká­lis vá­la­szo­kat adva a glo­bá­lis kér­dé­sek­re. Szár­hegy élő bi­zo­nyí­té­ka annak, hogy a cent­rum–pe­ri­fé­ria el­mé­le­ti mo­dell mára meg­bil­lent, el­tűn­ni lát­szik a köz­pont és a végek hi­e­rar­chi­kus vi­szo­nya.

A ju­bi­le­um al­kal­má­ból 2024-ben ün­ne­pi ki­ál­lí­tás­so­ro­zat vette kez­de­tét; Gyer­gyó­szár­he­gyen, majd Csík­sze­re­dá­ban is szer­vez­tek tár­la­to­kat. Minden­nek meg­ko­ro­ná­zá­sa­ként 2025 ta­va­szán a Mű­csar­nok­ban kap he­lyet egy tu­da­to­san vá­lo­ga­tott, a ge­ni­us loci-t fó­kusz­ba he­lye­ző, ugyan­ak­kor te­ma­ti­ka­i­lag és mű­fa­ji­lag is sok­szí­nű tár­lat, hogy a ’szár­hegyi­ség’ ide­á­ján ke­resz­tül köz­ve­tít­se a mű­vész­te­lep uni­ver­zá­lis ér­té­ke­it. Kulcs­fon­tos­sá­gú a nem­zet­kö­zi kap­cso­la­tok fo­lya­ma­tos bő­ví­té­se, me­lyet a Ba­ra­bá­si Al­bert Lász­ló és Both Csaba által ké­szí­tett, a tár­la­ton is be­mu­ta­tott szár­he­gyi há­ló­za­ti gra­fi­ka rep­re­zen­tál. A mű­vész­te­lep 50 éve alatt eddig 976 al­ko­tó for­dult meg Szár­he­gyen, kö­zü­lük most a Mű­csar­nok­ban 64-en kap­tak be­mu­tat­ko­zá­si le­he­tő­sé­get.

ERŐS Ist­ván, FA­ZA­KAS Réka

Ki­ál­lí­tó mű­vé­szek:

ASZ­TA­LOS Zsolt, BAÁSZ Imre (RO), BALLA Jó­zsef † (RO), BA­RÁTH Fá­bi­án, BERZE Imre (RO), BUKTA Imre, CIUPE Aurel  (RO), CSÓKA Szi­lárd Zsolt (RO), CSON­TÓ Lajos, DA­RA­DICS Árpád, ELE­KES Ká­roly, ÉLTES Barna (RO), ER­DÉ­LYI Gábor, ERŐS Ist­ván, FE­RENCZ S. Apor (RO), FE­RENCZ Zol­tán (RO), GAÁL And­rás (RO), Gaál Jó­zsef, Tat­sunor FUJI  (JPN) GER­BER Pál, Gisle HARR (NOR), HOR­VÁTH Le­ven­te (RO), IMRE Ma­ri­ann, KIM Woon-Young  (KOR), KO Se­un­ghyun (KOR), KO­LO­ZSI Tibor (RO), KO­PACZ Kund, KOTER Vil­mos (RO), KO­VÁCS Kinga (RO), KUSZ­TOS Endre † (RO), KUL­CSÁR Béla † (RO), KO­ROK­NAI Zsolt, LÉS­TYÁN Csaba (RO), LIP­KO­VICS Péter, MA­DA­RAS Péter (RO), MAK­KAI Ist­ván (RO), MÁR­TON Árpád (RO), MAYER Éva (SK), Mir­cia DU­MI­TRE­SCU (RO), Ionel MIHAI (RO), MOL­NÁR Ágnes Éva, NAGY Pál (RO), Nand­es­ha Shan­ti PRA­KASH (IND), OPRIS Cris­ti­an (RO), Ochir­bat ENKH­TA­I­VAN (MGL), PÁL Péter (RO), Pat­rick TAGOE Turk­son (GHA), PETŐ Hunor,  POL­GÁR Bo­tond, PO­KORNY At­ti­la, POSTA Máté, SÁNTA Csaba (RO), SIK­LÓDY Fe­renc (RO) SIK­LO­DI Zsolt † (RO), Shi­ra­ka­va MA­SA­HI­RO † (JPN), STARK Ist­ván, SZABÓ Ábel, SZI­GE­TI G. Cson­gor, SZIR­TES János, TA­KA­SHI Ike­za­wa (JPN), TAS­NÁ­DI Jó­zsef, ÜTŐ Gusz­táv (RO), VASS Sán­dor, ZA­KA­RI­ÁS Ist­ván 

A ki­ál­lí­tás ku­rá­to­ra: FA­ZA­KAS Réka

A ki­ál­lí­tás szer­ve­zői: ERŐS Ist­ván; FE­RENCZ S. Apor, FE­RENCZ Zol­tán, SZI­GE­TI G. Cson­gor, ZA­KA­RI­ÁS Ist­ván

 

Szegő György be­ve­ze­tő­je 

Szücs György mű­vé­szet­tör­té­nész meg­nyi­tó szö­ve­ge

 

Vir­tu­á­lis séta

Szár­hegy 50 – Kor­társ anzix

Szár­hegy 50 – Kor­társ anzix

társ­szer­ve­ző

2025. március 7. - április 27.
Jegyek
2025. február 21. - április 27.
Előző kiállítás

Vízió, gesztus, kísérlet | 111 éves a magyar animációs művészet

2025. március 14. - június 1.
Következő kiállítás

Egyszer volt, színház volt… / Katkó Tamás fotókiállítása