10 éves a képzőművészeti doktorképzés a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán.
1995 óta működik a karon a Képzőművészeti Mesteriskola DLA (Doctor of Liberal Arts) képzési programja, amely Magyarországon elsőként adott lehetőséget egyetemi doktori fokozat megszerzésére képzőművészeti szakterületen. A DLA fokozat az egyetemi doktorátus (PhD) megfelelője.
A Mesteriskoláról:
A "Mester" (DLA) fokozat megszerzése valamely meghatározott művészeti szakág magas színvonalú ismeretét, új eredményekkel gazdagító művelését ismeri el. Mindezekkel az önálló művészeti alkotókészséget, illetve alkalmasságot nemzetközi kritériumrendszer szerint tanúsítja. Ezzel válik lehetővé, hogy a magyar művészeti felsőoktatás is betagozódjon az európai felsőoktatási rendszerébe.
A Doktori Iskola (Mesteriskola) lehetőséget nyújt a kiemelkedően tehetséges, diplomával rendelkező fiatal művészek továbbképzésére, akik a DLA fokozat megszerzésével mint művész-tanárok részt vehetnek a legmagasabb szintű művészetoktatásban.
A felvételi vizsgán a Mestertestület előtt a magyar és külföldi aspiránsok a képzés három évére tervezett kutató-alkotó programmal jelentkeznek.
A pécsi mesterképzés erőssége, hogy a kezdetektől nagy hangsúlyt helyez a gyakorlati, szakmai műhely¬¬munkára és az önálló művész-személyiség kialakulására. Ehhez minden támogatást megad a hallgatóknak, beleértve különleges technológiák és anyagok költségeit, külföldi és itthoni utazások, tanulmányutak lehe¬tőségét, szakmai és elméleti kurzusokat. A Tudomány¬egyetem intézményi kerete egyedülálló lehetőségeket kínál inter¬diszciplináris kutató-alkotó tevékenységre.
A mesterképzési programban részt vevő művésztanárok közös szándéka, hogy a fiatal művészek intenzív műhelymunka során sajátítsák el az egyes anyagok, eszközök, módszerek alkalmazásának készségeit, hogy magas szintű szakmai felkészültség birtokában erős és önálló alkotó személyiségekké váljanak.
A mesteriskola témavezető professzorai:
Bencsik István
Kossuth-díjas szobrászművész, Professor Emeritus, akadémikus
Colin Foster DLA
szobrászművész, habilitált egyetemi docens
Keserü Ilona
Kossuth-díjas festőművész, Professor Emerita, akadémikus
Rétfalvi Sándor
Munkácsy-díjas szobrászművész, Érdemes Művész, egyetemi tanár
Schrammel Imre
Kossuth-díjas szobrászművész, ny. egyetemi tanár, akadémikus
Tolvaly Ernő
Munkácsy-díjas festőművész, habilitált egyetemi tanár
Az Ernst Múzeumban látható munkák felhívják a művészetek iránt érdeklődő közön¬ség és a szakma figyelmét az egyéni doktori programok gazdag tematikájára, kimagasló eredményeire. A művek nagy része a Mesteriskola műtermeiben a program részeként készült, a képzés három éve után önállóan alkotó fiatal művészek egy–egy friss művet is bemutatnak. Közülük számosan évek óta aktív és sikeres szereplői a regionális és összeurópai művészeti életnek. Pályázatokat és ösztöndíjakat nyernek, kiállításokon szerepelnek, műveik magán- és közgyűjteményekben találhatók.
Most először nyílik lehetőség arra, hogy - egy reprezentatív katalógussal kísérve - együtt kerülhessen bemutatásra az elmúlt 10 évben, e mesterképzési programban részt vett fiatal művészek munkái a fővárosban.
46 fiatal alkotó műveiből nyílik kiállítás az Ernst Múzeumban, annak megünneplésére, hogy 10 éve, 1995-ben Magyarországon elsőként a Pécsi Tudományegyetemen indult képzőművészeti doktori program. A jubileumi kiállítás anyagát, kb. 80 művet a Pécsi Képzőművészeti Mesteriskola DLA képzős hallgatóinak munkáiból a témavezető professzorok és a kiállítók válogatták, a tárlatot Várkonyi György művészettörténész rendezi.
Az Ernst Múzeumban látható munkák felhívják a művészetek iránt érdeklődő közönség és a szakma figyelmét az egyéni doktori programok gazdag tematikájára, kimagasló eredményeire. A művek nagy része a Mesteriskola műtermeiben a program részeként készült, a képzés három éve után önállóan alkotó fiatal művészek egy egy friss művet is bemutatnak. Közülük számosan évek óta aktív és sikeres szereplői a regionális és összeurópai művészeti életnek. Pályázatokat és ösztöndíjakat nyernek, kiállításokon szerepelnek, műveik magán- és közgyűjteményekben találhatók.
Résztvevők:
Appelshoffer Péter, Balanyi Zoltán, Baráz Tamás, Bartek Péter Pál, Böszörményi István, Ernszt András, ifj. Ficzek Ferenc, Fodor Pál, Füzesi Heierli Zsuzsa, Guttman Barbara, Hegedüs Éva, Hegyi Csaba, Jancsikity József, Korodi János, Kotormán Norbert, Krámli Márta, Leitner Barna, Lengyel Péter, Lieber Erzsébet, Losonczy István, Lukács József, Menasági Péter, Miklya Gábor, Mohácsi András, Nagy Attila, Nagy Márta, Nagy Ottó, Németh Pál, Nyári Zsolt, Nyilas Márta, Orosz Klára, Palatinus Dóra, Radák Eszter, Radosza Attila, Raffai Réka, Rezsonya Katalin, Sagmeister Peity Laura, Somody Péter, Sütő Ferenc, Szilvásy Edit, Szőcs Éva Andrea, Szunyogh László, Tolnay Imre, Varga Rita, Varga Tünde, Vásárhelyi Zsolt
http://art.pte.hu/dla