Finnmagyar

Kiállítás és katalógus a 20. század elejének építészetéről, képző- és iparművészetéről

2004. szeptember 17. - november 28. Finnország, Espoo, Axeli Gallen-Kallela Múzeum
Az Akseli Gallen-Kalela Múzeum e-mail címe: [LINK=mailto:tarvaspaa@gallen-kallela.fi]tarvaspaa@gallen-kallela.fi[/LINK]
2004. december 11.- 2005. február 13. Magyarország, Budapest, Ernst Múzeum

Közös kiállítás az espooi Axeli Gallen-Kallela Múzeummal, Espooban és Budapesten az Ernst Múzeumban, a Helsinki Magyar Kulturális Központ közreműködésével

A művészettörténetben 100 évvel ezelőttre tehető az a jelentős változás, melynek során a hagyományos európai művészeti központok mellett saját és sajátos útra léptek a "periférián" élő kultúrák - nem szakítva meg kapcsolataikat a "központokkal", de inkább egymással ápolva kapcsolatokat. Ez a "regionalizmus" jelentős művészeti értékeket, barátságokat teremtett, melyekre a nyugati művészettörténet-írás és tudat csak nemrégiben kezdett felfigyelni.
A finn és magyar kapcsolat az építészetben, képző- és iparművészetben alig ismert a szakmai körökön kívül. Tudományos (néprajzi) és irodalmi érdeklődés, művészeti események előzték meg az 1900-as párizsi világkiállítás finn pavilonjának átütő sikerét és hatását a magyar kultúrában, amit építészetünk vernakuláris (anyanyelvi) irányának fellendülése, finn képzőművészeti gyűjtemények kialakulása, a finnországiéval párhuzamos képző- és iparművészeti mozgalmak pártolása követett Magyarországon, az alkotók személyes barátságával (Saarinen és Maróti Géza, Axeli Gallen-Kallela és a gödöllőiek stb.) is megerősítve. A mestereken keresztül a fiatalabb generáció is híve lett a modernizmus azóta mellőzött, helyi hagyományokra építő irányának (Kós Károly és köre).
A kiállításon a kapcsolatok tárgyi dokumentumai, valamint a finn "nemzeti romantika" és a magyar századelő rokon művészetfelfogását (a népművészet hatását, nemzeti mítosz keresését, háziiparból fejlesztett iparművészetét, hagyományos-paraszti építészetre is támaszkodó építészetét és ezek forrásait), azaz a modernizmusnak egy hagyományokra építő változatát reprezentáló művek mellett természetesen szerepelnek a magyar művészek finnországi illetve a finnek magyarországi művei is.
Ezt a közös kiállításokban, kiadványokban, utazásokban (sőt letelepedésekben) és műalkotásokban gazdag korszakot eleveníti fel a kiállítás az Ernst Múzeumban és Espooban is.

A kiállítást finn és magyar szerzők tanulmányait tartalmazó katalógus kíséri, mely a párizsi világkiállítástól Saarinen és Maróti 1920-as években készült közös, amerikai munkájáig követi az együttműködések, kölcsönhatások történetét.
2004. december 11. - 2005. február 13.

Ernst Múzeum

Jegyek
2004. december 9. - december 31.
Előző kiállítás

Karácsonyi kiállítás és vásár

2004. december 16. - 2005. február 27.
Következő kiállítás

Mestermũvek - 400 év francia festészete