"Neuillyben" - Rippl-Rónai József és James Pitcairn Knowles

Az Ernst Múzeumban az ősz folyamán egy új megközelítés szerint létrehozott, két művész barátságán alapuló kiállítást tekinthetnek meg az érdeklődők. Ez a barátság-kiállítás az eddig csak nevéről ismert James Pitcairn Knowles (1863-1954) munkásságának első bemutatója, Rippl-Rónai József (1861-1927) jól ismert életművének keretében. A műalkotások és dokumentumok együtt szerepelnek, mint egykor, közös lakásukban, Neuillyben, s együttesük új megvilágításba helyezi Rippl-Rónai munkáit is. A két művész ugyanis 1892 és 1902 között együtt bérlet házat a ma már Párizshoz tartozó Neuilly-ben.

Emlékezéseiben és portréin Rippl-Rónai több alkalommal megörökítette testvéri jó barátját, Knowlest, akit feltehetően abban az időben ismert meg, amikor még Munkácsynál segédkezett. Idealista művészetfelfogásuk, ízlésük, a dekorativitás iránti hajlandóságuk közös volt.

Knowles abban az időben fametszeteket készített, Rippl-Rónai - festményeken kívül - litográfiákat, majd szűk baráti körük harmadik tagja, Aristide Maillol ösztönzésére kezdett el foglalkozni hímzett kárpitok tervezésével. Együtt lelkesedtek Paul Gauguinért, kapcsolatot tartottak fent a Nabis művészcsoporttal. Barátjuknak tudtak kritikusokat és műgyűjtőket, ami újabb megrendelésekre adott lehetőséget, és számos grafikai mű megvalósítását tette lehetővé.
Rippl híres virágkehely-üvegei az Andrássy-ebédlőhöz Knowles közbenjárására kerültek kivitelezésre Wiesbadenben.

Az új típusú megközelítésből következően a kiállításon és a katalógusban - a barátságképek közt - olyan Rippl-Rónai alkotás is felbukkan, amely eddig ismeretlen volt, mint például Alfred Jarry portréja. A kiállításon a festmények mellett grafikák, iparművészeti tervek és tárgyak, illetve archív felvételek lesznek láthatóak

A tárlat különlegessége lesz, hogy a két művész és szűkebb baráti körük alkotásai a Neuilly-ben bérelt lakás rekonstruált enterieurjében jelennek meg, amelyet leírásokból, levelekből és archív fotográfiákról ismerhetünk. A berendezés nagy részét még Rippl-Rónai hozta haza magával és helyezte el egykori házában, a Roma-villában, Kaposváron. Innen - a ma Rippl-Rónai Múzeumként működő villából - érkeznek a kiállításra a fennmaradt és azonosítható berendezési tárgyak és sok más alkotás is. Az alkotások befogadását nagyban elősegíti majd, hogy láthatjuk milyen képekkel, iparművészeti tárgyakkal vették magukat körül a művészek, milyen kontextusban hozták létre műveiket. Emellett több alkotás a Magyar Nemzeti Galériából, az Iparművészeti Múzeumból, magángyűjtőktől és a Knowles család gyűjteményéből érkezik a kiállításra.

Hogy a "misztikus" Knowles és az életvidám Rippl-Rónai inspirálták-e egymást, azt a kiállított művek és dokumentumok valamint a katalógus tárják fel, utóbbi két tanulmánnyal, Rippl-Rónai családfájának közlésével és ismert, illetve eddig nem publikált műveikkel illusztrálva jelenik meg. A kiállítást a tervek szerint más országokban is bemutatjuk.

A kiállítás létrejöttében nagy szerepe volt Jeremy Howardnak, a skóciai Saint Andrews egyetem művészettörténész tanárának, aki James Pitcairn Knowles életművének feltárója, és akit már több kutatás, publikáció és konferencia is köt Magyarországhoz.
2004. október 14. - november 24.

Ernst Múzeum

Jegyek
2004. október 7. - november 7.
Előző kiállítás

Szappanopera

2004. október 15. - november 24.
Következő kiállítás

Csillagidő - "A semmi ágán"