BUDAPEST SLAM 3

A Mű­csar­nok, az A38 és a Ti­me­O­ut Bu­da­pest be­mu­tat­ja

Mű­csar­nok
A38 www.​a38.​hu
Slam Po­etry www.​slam­po­etry.​hu
BLY www.​bly­worx.​com
Téma: Gyö­ke­rek / Roots

Slam Per­for­mance

Bob Hol­man (USA) & Sa­mant­ha Thorn­hill (Tri­ni­dad)

Slam ver­seny

ver­seny­zők
Lud­di­ták (Móki & Tita)
Bár­dos Deák Ági
Saiid (Ak­kez­det Phiai)
Újonc (Ak­kez­det Phiai)
Id (Slam Po­etry Bu­da­pest)
In­dia­na
Zeek
Ponza
B-Best
Da­ni­el Brown­wood

zene
Sabák Péter - basszus­gi­tár
Boros Le­ven­te - dob
Sági Vik­tor - gitár


ve­tí­tés, lát­vány: Kiégő Izzók

mo­de­rá­tor: Busa Pista & Gyu­kics Gábor

A nyolc­va­nas évek New York­já­ból in­dult slam po­etry, ez a mo­dern, köz­vet­len, élő „író-ol­va­só ta­lál­ko­zó” szép ha­gyo­má­nyok­ra te­kint vissza Ma­gyar­or­szá­gon is. E rímes-rit­mi­kus-szó­já­té­kos-szel­le­mes, imp­ro­vi­zált vers­pár­baj egyik leg­fon­to­sabb hazai so­ro­za­ta, a Mű­csar­nok által lét­re­ho­zott Bu­da­pest Slam mos­ta­ni ál­lo­má­sa a Bu­da­pest Slam 3: Roots / Gyö­ke­rek az A38 Hajón. A ver­seny részt­ve­vői a honi un­derg­round rap- és slam leg­jobb­jai lesz­nek, az est fé­nyét pedig a slam po­etry két nagy­sá­ga, a fá­rad­ha­tat­lan szer­ve­ző, Bob Hol­man és a bájos ta­ní­tó, Sam Thorn­hill slam-be­mu­ta­tó­ja emeli.

A slam po­etry egy­faj­ta mo­dern, élő köl­té­sze­ti stí­lus, amely a nyolc­va­nas évek­ben ala­kult ki, el­ső­sor­ban New York mű­vész­ne­gye­de­i­ben. Több­nyi­re fej­ből mon­dott, imp­ro­vi­zált szö­veg­ről van szó, amely­nek ott és azon­nal kell ütnie, hi­szen a slam-estek (az 8 Miles című Emi­nem-film­ből is­mert rap-vi­a­da­lok­hoz ha­son­ló­an) vol­ta­képp pár­be­szé­dek, és cél­juk, hogy az „el­len­fe­let” le­győz­zük a szel­le­mes­ség, az öt­le­tes­ség, a rit­mus és a rím esz­kö­ze­i­vel.

A slam-moz­ga­lom gyor­san ter­jedt, és bár a ma­inst­re­am­be nem ke­rült be, ki­csiny, de annál lel­ke­sebb ra­jon­gó­tá­bo­ra fu­tó­tűz­ként ter­jesz­tet­te az igét. Más­hogy nem is tör­tén­he­tett volna, hi­szen a slam po­etry lé­nye­ge az alul­ról épít­ke­zés, az un­derg­round és a sze­mé­lyes­ség. Sorra ala­kul­tak a leg­kü­lön­bö­zőbb slam-klu­bok, ahol a hét bár­mely nap­ján bárki össze­mér­het­te pergő nyel­vét akár a leg­na­gyob­bak­kal is – igen laza sza­bá­lyok kö­zött.

Ter­mé­sze­te­sen Ma­gyar­or­szág­nak is meg­van a maga slam-kö­zös­sé­ge, mely­nek sztár­ja do­mi­nán­san az egyéb­ként is rap­pe­lő, ma­gu­kat új, köz­vet­le­nebb kö­zeg­ben is ki­pró­bá­ló MC-kből let­tek. A honi slam-szub­kul­tú­ra el­ső­sor­ban Bu­da­pes­ten és Veszp­rém­ben erős, de al­kal­mi estek van­nak Pé­csett, Deb­re­cen­ben, Sze­ge­den vagy Za­la­eger­sze­gen is. A kö­zös­ség­épí­tés­nek nagy len­dü­le­tet adott, hogy a bu­da­pes­ti Mű­csar­nok fel­ka­rol­ta a civil kez­de­mé­nye­zést, és 2006-ban út­já­ra in­dí­tot­ta Bu­da­pest Slam so­ro­za­tát. Mind­ezi­dá­ig két nagy po­etry slam-ren­dez­vény volt lát­ha­tó a Mű­csar­nok­ban, va­la­mint el­ké­szült egy DVD is, a Kiégő Iz­zók­kal együtt­mű­kö­dés­ben. Az első ese­mény té­má­ja Bu­da­pest, a má­so­di­ké a szo­li­da­ri­tás volt. Mivel a po­etry slam - ez az im­por­viz­atív, nyílt szí­nen elő­adott köl­té­sze­ti műfaj - min­den or­szág­ban más­ként ho­no­so­dik meg, a Mű­csar­nok azt gon­dol­ta, ér­de­mes és iz­gal­mas meg­néz­ni a műfaj gyö­ke­re­it, ere­de­tét. Ezért lett az A38 Hajón meg­ren­de­zett est címe: Roots / Gyö­ke­rek. A szep­tem­ber 25-ei ese­mé­nyen az A38 Hajón fel­lép Bob Hol­man, a Nyew York-i slam leg­el­kö­te­le­zet­tebb szer­ve­ző­je, aki a man­hat­ta­ni Lower East Side-on nyi­tot­ta meg a Bo­wery Po­etry Clu­bot, és - ter­ve­ink sze­rint és min­den va­ló­szí­nű­ség­gel - meg­szó­lal a po­etry slam ki­ta­lá­ló­ja, Marc Smith is on­line in­ter­jú for­má­já­ban.

Bob Hol­man a ki­lenc­ve­nes évek má­so­dik fe­lé­nek és a két­ez­res évek első év­ti­ze­dé­nek egyik leg­na­gyobb ha­tá­sú és leg­fá­rad­ha­tat­la­nabb kul­tú­ra­szer­ve­ző­je – emel­lett ter­mé­sze­te­sen ki­tű­nő slam po­etry-elő­adó. Azon ke­ve­sek egyi­ke, akik ki­tör­tek a szűk szub­kul­tú­rá­ból, és füs­tös klu­bok fa­la­in túl a nagy­kö­zön­ség szá­má­ra is el­ér­he­tő­vé tet­ték a sla­met. Há­rom­szo­ros Emmy-díjas a Po­etry Spots című té­vé­mű­sor­ral, Bes­sie elő­adói díjas, szám­ta­lan ki­ál­lí­tás és köl­tői est ku­rá­to­ra, és a világ egyik leg­iz­gal­ma­sabb iro­dal­mi mű­so­ra, a Uni­ted Sta­tes of Po­etry pro­du­ce­re. Volt ki­ál­lí­tá­sa a ve­len­cei Peggy Gug­gen­heim gyűj­te­mény­ben, szer­ve­zett ren­dez­vé­nye­ket a Frank­fur­ti Könyv­vá­sár­ra, work­sho­pot a Ros­kil­de fesz­ti­vál­ra, emel­lett szám­ta­lan egye­tem dísz­dok­to­ra és ven­dég­elő­adó­ja. Ne­he­zen hi­he­tő, hogy e hi­per­ak­tív élet mel­lett 2002-től még saját slam-klub­ját is ve­ze­ti. Még ne­he­zeb­ben hi­he­tő, hogy időt sza­kít egy rövid ma­gyar­or­szá­gi tur­né­ra, pedig így lesz.
www.​bob­hol­man.​com

A bro­okly­ni szü­le­té­sű, de tri­ni­da­di szár­ma­zá­sú Sam Thorn­hill le sem ta­gad­hat­ná, hogy pe­da­gó­gus­csa­lád­ba szü­le­tett. A nyolc­éves kora óta ak­tí­van író Thorn­hill az egye­te­men is szép­írást hall­ga­tott, és je­len­leg a Ju­il­lard Scho­ol köl­té­szet­tan-ta­ná­ra. A kor­társ ame­ri­kai iro­da­lom fi­a­tal ge­ne­rá­ci­ó­já­nak egyik ki­emel­ke­dő kép­vi­se­lő­je, aki mind aktív költő-elő­adó­ként, mind ok­ta­tó­ként sokat tett a slam po­etry nép­sze­rű­sí­té­sé­ért.

A prog­ram­vál­toz­ta­tás jogát fenn­tart­juk. Rész­le­tes prog­ram, bő­sé­ges in­for­má­ci­ók, in­ter­júk, fotók, ga­lé­ri­ák, be­le­hall­ga­tás, fórum, jegy­fog­la­lás és jegy­vá­sár­lás a www.​a38.​hu ol­da­lon. Az in­ter­ne­ten fog­lalt je­gye­ket ka­pu­nyi­tá­sig kér­jük át­ven­ni. Ka­pu­nyi­tás a prog­ra­mok meg­hir­de­tett kez­dé­se előtt egy órá­val.
A kon­cert­te­rem­ben tilos a do­hány­zás, do­hány­zó ven­dé­ge­ink az A38 Hajó fű­tött orr­te­ra­szán gyújt­hat­nak rá.

2010. szeptember 25. - szeptember 26.

Műcsarnok

Jegyek
2010. szeptember 15. - október 24.
Előző kiállítás

ÖSSZEFÜGGŐ TEREK

2010. szeptember 27.
Következő kiállítás

Museum Liaunig: Kortárs osztrák művészet