Világok arca: Baraka, amerikai dokumentumfilm, 96 perc, 1992 (r.: Ron Fricke)
Baraka: ősi szufi szó, mely igen sok nyelvben megtalálható. Jelentése áldás, életesszencia, létértelem, lélek, melyből az evolúciós folyamat elindul. A baraka a dolgok legbelső lényegére világít rá. A film 6 kontinens 24 ország 69 színhelyére kalauzol el bennünket Japántól Kenyáig, Tanzánián át Kaliforniáig, a Föld lehető legkülönfélébb helyeire csöppenünk. A térbeli és időbeli utazás hatalmas ellentéteket feszít egymásnak, egyszerre borzongat és gyönyörködtet. Egyrészt a fényképszerűen felvonultatott tájak, eltérő emberi kultúrák és vallások ütköznek, másrészt az ősi, tiszta világ és a mai, sérült, túlzsúfolt világ kelt feszültséget e lenyűgözően megjelenített alkotásban. A misztikus kaland során a világ szívfájdító szomorúsága kerül előtérbe – miközben rádöbbenünk a valós lét igazi értékeire. Nemcsak arról szól, amit látsz, nemcsak az a fontos, amit értesz; az érzékek viharában találod magad, amint lélegzetelállító hanghatások közepette átsuhansz az egész világon...
Előadó: Ertsey Attila építész
Gyönyörű zöld – Dokumentumfilm sorozat / Előadóterem
A Rejtett történetek című kiállítás kísérő rendezvényeként bemutatott dokumentumfilm-sorozat címét Coline Serreau és Vincent Lindon 1996-ban bemutatott humánökológiai játékfilmje ihlette. A sorozatban olyan hazai és külföldi dokukat kínálunk, amelyek az életreform-mozgalmak egy-egy irányát képviselik. A filmek, ahogyan a kiállítás is, az előző századfordulótól egészen máig kísérik a természet harmóniájába visszavágyó embert. Kultúrák találkozásának különleges pillanatait élhetik át a sorozat nézői: ízelítőt kaphatnak egy Duna-menti és egy bakonyi indián tábor életéből, a japán, tibeti, dél-amerikai szakrális központok és a tízmilliós világvárosok mindennapjaiból, a húsevő társadalom számára láthatatlan „másik oldal” gyötrelmeiből ugyanúgy, mint az 1920-as években felvirágzó nudizmus vagy a kétezres évekbeli ökotudatos nagymamák világjobbító vágyából.
Jegyár: 1500 Ft | A belépőjegy felmutatásával nézőink 20% kedvezményben részesülnek a Rejtett történetek – az életreform mozgalmak és a művészetek c. kiállítás belépőjegyéből.
A sorozat további vetítései:
október 25. 17:30
Sápadtarcúak, magyar dokumentumfilm, 58 perc, 1991 (r.: Tóth Eszter)
Beszélgetőtárs: Cseh András
november 8. 17.30
A Földlakók (Earthlings), amerikai dokumentumfilm, 95 perc, 2003 (r.: Shaun Monson)
Előadó: Gajárszki Áron környezetmérnök, az Ökofilmklub alapítója
november 22. 17.30
Kós Károly, román portréfilm, 28 perc, 2013 (r.: Csibi László)
Kós Károly nyomában, magyar dokumentumfilm, 30 perc (r.: Csontos János)
Előadó: Anthony Gall építész
december 13. 17.30
Az erőhöz és a szépséghez vezető utak
(Wege zu Kraft und Schönheit), német dokumentumfilm, 104 perc, 1925 (r.: Wilhelm Praguer)
Előadó: László Ferenc újságíró, történész
január 10. 17.30