A program Múzeumok Éjszakája karszalaggal ingyenes! Egy hosszú éj elején, épp sötétedés előtt, a nap legrejtélyesebb szakában járunk. A múzeum mélyén ilyenkor kel életre Belfegor. Meghibásodnak a biztonsági kamerák, kikapcsol a riasztórendszer, tárlók törnek szét, művek tűnnek el. Riadalomra azonban semmi ok, talán csak a képzeletünk kísért. Vagy mégsem?
Felolvasnak: Barnás Ferenc, Dragomán György, Grecsó Krisztián és Schein Gábor
Vezető: Nagy Gabriella
BARNÁS FERENC
Barnás Ferenc valódi rejtély. Mit gondolnak, valóban ő az a nemzetközi hírű író, aki fuvolista, zeneelmélet-tanár, és inkognitóban teremőr a Műcsarnokban? Mire következtetnek Másik halál című regényéből, amelyben szintén múzeumi terekbe vezet?
Kalandos életet tudhat maga mögött, amelybe sűrű élet és elmélet, esemény és elmélyülés egyaránt belefér. Ő az, aki Debrecenben született, és ferences gimnáziumban tanult Szentendrén. Volt fizikai munkás, egyetemi diák Debrecenben, Budapesten és Münchenben, zenei magántanítvány, utcazenész Németországban, Svájcban, Angliában, Franciaországban, Olaszországban és Ausztriában. Doktori disszertációt írt Hermann Hesse világképe címmel, tanított budapesti művészeti középiskolákban és az ELTE-n zeneelméletet.
Volt szabadfoglalkozású író, elnyerte a Márai Sándor- és a Déry Tibor-díjat. A The Ninth kétszer is jelölte, először a legjobb külföldi regény díjára (Three Percent, USA), majd a Nemzetközi IMPAC Dublin Irodalmi Díjra (Dublin, Írország). Az idei Ünnepi Könyvhétre jelent meg legújabb, Másik halál című regénye. Jelenleg múzeumi dolgozó.
Bővebben információk
ITT
DRAGOMÁN GYÖRGY
A pusztítás könyve és A fehér király. Mire gondolnak, ha ezt a két regénycímet látják? És ha mellé eláruljuk, hogy Dragomán György, akinek „fehér királya” megbabonázta az egész világot, Erdélyben született, Drakula báró, emberevő medvék és félelmetes havasok vidékén?
Dragomán Györgyöt szülővárosa, Marosvásárhely utáni honvágya álmatlanná tette, gyötörte, olyannyira, hogy csak kétszer volt képes újra látni áttelepülése óta. Későbbi feleségét, Szabó T. Annát, akit Szombathelyen ismert meg, már akkor úgy varázsolták el írásai, mint későbbi regényei a világot. A lány verset írt, ő novellát, ennyi kellett csak a szerelemhez, összeházasodtak, született két fiuk. Tizenhárom évesen olyan tisztán és plasztikusan látott meg egy képet, hogy azóta ír. Tanult angolt és filozófiát, kapott sok díjat: Bródy-díjat, a Mozgó Világ nívódíját, Déry Tibor-jutalmat, Márai-díjat, József Attila-díjat, Litera-díjat és a Budapesti Román Kulturális Intézet Kultúra díját. A fehér király világszerte több mint harminc nyelven jelent meg. Fordít is, legutóbb megjelent fordítása Beckett Watt című regénye, de Irvine Welsh Trainspottingját is ő ültette át magyarra. Ha nem ír vagy fordít, akkor sem tétlen, honlapokat szerkeszt, filmkritikákat ír, főz és süt. Kenyeret például legendásan jól.
További információk az íróról
ITT .
GRECSÓ KRISZTIÁN
Mellettem elférsz – akár erre az estére is invitálhatna Grecsó Krisztián regénycíme. Persze úgy képzeljük, kissé hamiskásan, kacsintva, hogy aztán elragadjon az ismeretlenbe. Múltba, szép emberi történetekbe vagy valami másba. Csak az tudhatja meg, aki bátor odaülni mellé.
Grecsó Krisztiánt nem kell bemutatni. A szegvári születésű író nagysikerű regények (Isten hozott, Tánciskola, Mellettem elférsz) és egy nagy port kavart elbeszéléskötet (Pletykaanyu) mellett verseskönyvek, forgatókönyvek (pl. Hasutasok), színpadi művek (Cigányok), éles hangú tárcák és publicisztikák, emlékezetes laudációk és beszédek szerzője, az Élet és Irodalom prózarovatának szerkesztője, aki újabban ismét visszatért a versíráshoz.
Bővebben róla
ITT !
SCHEIN GÁBOR
A halk szavú költő és tudós irodalomtörténész titkos tanokat oktat az egyetemen. Mindeközben ugyanezen a néven kemény hangú társadalomkritikus és az éj mélyére vezető verseket publikál egy szerző. Persze ha ismerjük, tudjuk jól, hogy nincs átverés, nincsenek titkos tanok és kettős élet, de vajon mi van az éjszaka mélyén?
Schein Gábor író, költő, műfordító, irodalomtörténész. Valóban oktatója az ELTE BTK Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének. Budapesti. Magyar-német szakos diplomával szerzett PhD-t, volt a Határ, a Pannonhalmi Szemle irodalmi lapok szerkesztője, majd az Irodalomtörténet szakmai folyóirat feje. Majd’ tíz verseskötet (pl. Irijám és Jonibe, Bolondok tornya, Éjszaka, utazás), három regény (Mordecháj könyve, Lázár!, Egy angyal önéletrajzai), gyermekkönyvek és drámák (pl. A herceg álma) szerzője. Weöres Sándor, Nemes Nagy Ágnes és Füst Milán kiváló ismerője (róluk könyvet írt), József Attila-, Szép Ernő- és Füst Milán-díjas, Az irodalom rövid története társszerzője Gintli Tibor mellett.
További információk
ITT .