Színes, amerikai feliratos dokumentumfilm, 98 perc (2018)
A vetítést követő beszélgetés résztvevői:
Emőd Péter - művészeti újságíró, a beszélgetés moderátora
Fertőszögi Péter - művészettörténész, a BÁV Zrt. művészeti igazgatója.
Kelen Anna - művészettörténész, Virág Judit Galéria
Makláry Kálmán – műgyűjtő, műkereskedő és művészeti könyvkiadó a Kálmán Makláry Fine Arts Galéria tulajdonosa.
A tavaly Oscar-díjra jelölt film egyszerre szól szarkasztikusan a műpiacról és közben emelkedetten a művek alkotóiról. Világhírűekről és méltatlanul elfeledett művészekről. Más léptékű a nagy nemzetközi aukciós házak gyakorlata és a magyar műkereskedelem, de vannak közös tanulságok és ellenpontok is bőven. A film elfeledett festőhősének New York-i újjászületése és a Műcsarnokban látható már-már elfeledett Fiedler Ferenc sztorija igen sokban hasonlít. Makláry Kálmán magyar galerista közvetítésével támadt nemzetközi érdeklődés Reigl Judit és Hantai Simon művészete után most a „harmadik párizsi”, Fiedler életműve iránti érdeklődés is feltámad. Ugyancsak a Makláry Fine Artsnak volt köszönhető, hogy nemrég a filmben taglalt műkereskedelmi esettanulmányok / alkotók műtárgyaiból kiállítást láthattunk náluk. Beszélgetőtársaival titokzatos világot tárnak a filmnézők elé.
Szegő György // Műcsarnok
----------------------------------------------------------------------------------------
A film megtekintése után (…) adódik a kérdés: vajon többet tudunk –e megnézése után a műkereskedelem világáról, mint amennyit előtte tudtunk? A válaszom rá: sokkal.
És vajon akkor most már jobban is értjük-e ezt a világot? Aligha…
Martos Gábor // Magyarhangya
„…Egyik kedvenc témámat és eléggé látványos környezetét mutatja be: hogyan működik egy festmény a piacon. Egyáltalán mi ez a piac, kikből áll, és hogy lehetséges egyetlen képért annyit fizetni, mint egy házért Malibun. Akkor is tetszene a film, ha nem ez lenne a munkám, mert irtó érdekes és jól összerakott…”
Winkler Nóra // Magyarhangya
Belépőjegy: 1200 Ft
a képen: filmstill Jeff Koons munkájával