A Műcsarnok 2015-től Szegő György DLA művészeti igazgató és Bán András művészettörténész szerkesztésében, MUCSARNOK.HU címen egy tanulmánykötet-sorozatot indítottak el, amelyben eddig tíz kötet jelent meg. A kiadványok korábban kevéssé érintett művészeti szempontból dolgoznak fel témákat, így hiánypótló szerepet töltenek be.
MUCSARNOK.HU / 01
…és formát ölt a gondolat…
Schickedanz Albert - A Műcsarnok építője
Az első kötet Schickedanz Albert (1846–1915) építészt mutatja be, aki többek között a Hősök terén álló Millenniumi Emlékmű, a Műcsarnok és a Szépművészeti Múzeum tervezője volt. A kiadvány a 2015-ös Schickedanz emlékkiállításhoz kapcsolódott, kitér Budapest városmitológiájára, az Andrássy út és a Hősök tere kialakítására, a Műcsarnok építéstörténetére és archív anyagok bemutatására. A kötet 111 illusztrált oldalon méltatja a Budapest legfőbb turisztikai terét megálmodó tervező életművét.
MUCSARNOK.HU /02
Újraértelmezett hagyomány
Az ITT ÉS MOST (Képzőművészeti Nemzeti Szalon 2015) kiállítás keretében 2015. június 2-án megrendezett művészettörténeti szimpózium előadásai
A kiadványban a 2015-ben megrendezett I. Képzőművészeti Nemzeti Szalonhoz kapcsolódó konferencia előadásainak szövegét olvashatjuk, a művészettörténet jeles kutatóinak esszéit. Rockenbauer Zoltán interpretációjában a Magyar Vadak festészetét, Orosz Márton pedig a magyar animációs film történetét eleveníti fel, Keserü Katalin ornamentika kutatásaiba enged betekintést, végezetül Ébli Gábor esztéta a múzeumügyet veszi napirendre.
MUCSARNOK.HU / 03-04
Az Osztrák-Magyar Monarchia mint művészeti színtér
03 Az Aranykor társadalma és a művészetek
04 A festészet párhuzamos narratívái
A kiadványok a 2016 őszén megrendezett, Az első Aranykor című kiállítást kísérő konferencia anyagát foglalják két kötetbe. A nagy sikerű tárlat Szegő György művészeti igazgató projektjeként valósult meg, melyhez Prof. Dr. Sármány-Parsons Ilona (Budapest – Bécs – London) művészettörténészt kérte fel a kurátori megvalósításra.
A kötetek a 19. század végének, 20. század elejének művészeti színterét és az azt befogadó, megteremtő társadalmat vizsgálják. Gyáni Gábor történész a Habsburg-birodalom és Közép-Európa viszonyát mutatja be Németh András neveléstörténész az életreform-mozgalmak törekvéseit; Bókay Antal irodalomtörténész a pszichoanalízis világába vezet be minket, Tóth Ferenc művészettörténész a korabeli művészeti reformok helyszíneként a Műcsarnokot mutatja be, Andreas Maleta bécsi galerista esszéje pedig Josef Maria Auchentaller festő és a Beethoven zeneszoba kapcsolatát taglalja.
MUCSARNOK.HU / 05
Rejtett történetek
Az életreform-mozgalmak és a művészetek
A kötet a 2018-ban megrendezésre került Rejtett történetek című tárlathoz kapcsolódik, melynek ötletadói Szegő György művészeti igazgató és Németh András neveléstörténész voltak. A kiadványban Németh András a 19. században gyökerező életreform-mozgalmak múltjáról és jövőjéről ír, Boreczky Ágnes neveléstörténész a táncművészetből sarjadó mozdulatművészet kezdeteiről tudósít, Renate Ulmer művészettörténész a korabeli darmstadti művésztelep életéről számol be, Gernot Böhme filozófus pedig a svájci Monte Veritá mozgalomról ír. A kiadványba életreform kislexikont is készítettek a szerkesztők.
MUCSARNOK.HU / 06
Máriási Iván
A modern esztétikai gondolkodás sajátosságai
A kötetben Máriási (Masznyik) Iván festőművész esztétika témájú doktori disszertációját adta közre a Műcsarnok a művész 2019-ben megrendezett tárlatának kísérő kiadványaként. Az alkotónak a Műegyetemen tartott előadásai, gondolatai meghatározók voltak az 1970-es években, több generáció látásmódját formálták. A művészeti elképzeléseket az építészeti gondolkodásmódra kivetíteni képes egyetemi oktató méltó helyet kapott ezzel a kötettel a mai szellemi-kulturális térben.
MUCSARNOK.HU / 07
Az életreform és a művészetek
A könyv a Rejtett történetek című tárlathoz kapcsolódó, 2019-ben megrendezett konferencia tanulmányait fogja egybe. A kiadványban jeles kutatók taglalják az életreform-törekvések hazai és külföldi gyökereit. Németh András neveléstörténész a magyar életreform és a művészetek témakörébe vezet be minket; Tészabó Júlia művészettörténész a gyermekszoba-tervezés életreform elemeit mutatja meg; Őriné Nagy Cecília művészettörténész a Gödöllői Művésztelep rejtett történeteit tárja fel; Lázár Imre kulturális diplomata pedig a spiritualitás igézetében útra kelt Sass Brunner Erzsébet és Brunner Erzsébet festőművészek életútját mutatja be.
MUCSARNOK.HU / 08
Kik vagytok? Esszék portréfotókról
A kötet kortárs szépíróknak a fotográfiáról, fotózásról készült szövegeit tartalmazza. Többek között Bartis Attila, Kukorelly Endre és Szabó T. Anna írásait magyar és nemzetközi fotóművészek munkái illusztrálják. A szövegekkel a Műcsarnok a fotográfia és az irodalom szoros kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kötet kapcsolódott a fotóművészek képzőművészekről készített fényképeit bemutató kiállításához.
MUCSARNOK.HU / 09
Keletelt sorsok. Magyar építészek Ázsiában
A kötet a mesés Keletet választó magyar építészek életútját és tevékenységét tárja az olvasó elé. A magyar orientalisztika történetének egy rejtőzködő vonulatát fedte fel az a tárlat, amelyet 2023-ban mutatott be a Műcsarnok. A 20. század elején számos magyar tudós és építész kelt útra, hogy az európai modernség helyett a spiritualitás vonzáskörét választva felfedezze a Kelet ősi bölcsességét. Ázsiában számos ország (köztük India és Kína) a tehetséges magyar tervezők elképzelései szerint megszületett épületek otthonává vált.
MUCSARNOK.HU / 10
Kós Károly műhelye
A kötet Kós Károly építész munkásságára hívja fel a figyelmet, aki meghatározó szerepet töltött be a népi építészet másik modernitást ígérő híveinek körében. A kötet forrása az életmű jeles kutatója, Anthony Gall építész kurátor vezetésével megrendezett 2024-es kiállítás. Kós Károly szellemi hagyatékát a téma autentikus szakértőinek szövegei dolgozzák fel.
Hol találhatjuk meg a MUCSARNOK.HU köteteit?
A Műcsarnok Előcsarnokában működik az Art BOX művészeti könyvek és tárgyak boltja, ahol megvásárolhatók a sorozat kötetei.
https://www.mucsarnok.hu/mucsarnok/konyvesbolt.php
Az olvasás iránt elkötelezett látogatót várja a Műcsarnok Archívum és Könyvtár is, ahol rengeteg szakmai anyag mellett ez a könyvsorozat is megtekinthető és kutatható.
https://www.mucsarnok.hu/mucsarnok/konyvtar.php
Markovits Éva írása alapján
2025. július 23. szerda 14:00