Tárlatvezetés Buglya Sándorral a Vízió, gesztus, kísérlet | 111 éves a magyar animációs művészet c. kiállításon

Tár­lat­ve­ze­tés Bug­lya Sán­dor film­ren­de­ző, ope­ra­tőr, pro­du­cer­rel a Vízió, gesz­tus, kí­sér­let | 111 éves a ma­gyar ani­má­ci­ós mű­vé­szet c. ki­ál­lí­tá­son
A Mű­csar­nok Vízió, gesz­tus, kí­sér­let... című ki­ál­lí­tá­sa ki­fe­je­zet­ten a szer­zői ani­má­ci­ós film­mű­vé­szet­re fó­kusz­ál, amely te­rü­let erős és meg­ha­tá­ro­zó a ma­gyar ani­má­ció­tör­té­net egé­szé­ben, ugyan­ak­kor a leg­ke­vés­bé is­mert a nagy­kö­zön­ség előtt. Még ke­vés­bé is­mer­tek azok a ha­tár­mű­vé­sze­ti al­ko­tá­sok, ame­lyek ne­he­zen ka­te­go­ri­zál­ha­tók, s ame­lyek op­ti­má­lis meg­je­le­ní­té­si „fe­lü­le­te­it” is nehéz meg­ha­tá­roz­ni.
Vá­lo­ga­tá­sunk a ma­gyar­or­szá­gi au­to­nóm ani­má­ci­ós tö­rek­vé­sek­re fó­kusz­ál, s a Ma­gyar­or­szá­gon ké­szült al­ko­tá­sok­ra, három meg­kö­ze­lí­tést ér­vé­nye­sít­ve a Mű­csar­nok három köz­pon­ti ter­mé­ben. A Vízió című első te­rem­ben négy nagy ál­mo­dó – Ga­uder Áron, Gémes Jó­zsef, Jan­ko­vics Mar­cell és Re­i­sen­büch­ler Sán­dor - fo­gad­ja a lá­to­ga­tó­kat, egy-egy emb­le­ma­ti­kus al­ko­tás­sal, sze­mé­lyes fi­lo­zó­fi­á­ja ani­mált összeg­zé­sé­vel. Re­i­sen­büch­ler Sádor idén lenne 90 esz­ten­dős, ezért ki­vé­te­les mun­kás­sá­gá­ról ve­tí­tés­sel is meg­em­lé­ke­zünk a ki­ál­lí­tás ideje alatt.
A má­so­dik, Gesz­tus című te­rem­be olyan fil­me­ket vá­lo­gat­tunk a rend­kí­vül gaz­dag ma­gyar szer­zői film­kincs­ből, ame­lyek sze­mé­lyes üze­ne­tek, ame­lyek leg­több­jé­nek stí­lu­sá­ból, kü­lön­le­ges tech­ni­kai vagy dra­ma­tur­gi­ai sa­já­tos­sá­gá­ból azon­nal fel­is­mer­he­tő al­ko­tó­ja, amely fil­mek egy koc­ká­ja, akár egy ujj­le­nyo­mat, egy­ér­tel­mű­en azo­no­sít­ja a mes­te­rét.
A har­ma­dik, Kí­sér­let című te­rem­ben olyan vá­lo­ga­tás re­me­kei vár­nak meg­fej­tés­re, ahol olyan, mára már sze­líd­nek vélt ani­má­ci­ók is meg­je­len­nek, mint Ró­fusz Fe­renc máig egyet­len ma­gyar­or­szá­gi ma­gyar Oscar-díjas ani­má­ci­ós al­ko­tá­sa, A légy, amely ké­szí­té­se ide­jén igazi novum volt „hát­tér­ani­má­ci­ós” tech­ni­ká­já­val. A rend­ha­gyó anyag­hasz­ná­lat okán ke­rült Cakó Fe­renc is a ha­tár­át­lé­pők közé, hisz mára már emb­le­ma­ti­kus ho­mok­ani­má­ci­ói a maguk ko­rá­ban egé­szen el­bű­völ­ték a kö­zön­ség szé­les ré­te­ge­it. Ebbe a szo­bá­ba ke­rül­tek a Ba­lázs Béla Stú­di­ó­ban szü­le­tett olyan moz­gó­ké­pek is, ahol az ani­má­ció a – gyak­ran avant­gar­de - ze­né­hez, kép­ző­mű­vé­szet­hez szer­ve­sen, funk­ci­o­ná­li­san kap­cso­ló­dik, vagy azzal együtt új mi­nő­sé­get hoz létre, és itt lát­ha­tunk olyan, film­nek is óva­to­san ne­vez­he­tő egye­di moz­gó­ké­pe­ket, ame­lyek nem is film­vá­szon­ra ké­szül­tek...
Be­lé­pés: az­na­pi ki­ál­lí­tá­si jeggyel
Ven­dé­ge­ket re­giszt­rá­ci­ó­hoz kö­töt­ten, kor­lá­to­zott szám­ban tu­dunk fo­gad­ni a prog­ra­mon.
Re­giszt­rá­ció: eri.​il­di­ko@​mu­csar­nok.​hu
2025. március 23. 16:00 - 17:00
Jegyek
2025. március 22. 16:00 - 17:00
Előző program

Kondor-Szilágyi Mária nyitó kurátori tárlatvezetése a Vanitas-olvasatok című kiállításon

2025. március 27. 18:00 - 19:00
Következő program

Erős István exkluzív tárlatvezetése a Szárhegy 50 – Kortárs anzix című kiállításon