Találkozás Marc Augé francia etnológussal

Az El­me­gya­kor­lat Mű­csar­nok-köny­vek kö­vet­ke­ző kö­te­tei Marc Augé két esszé­je: a Séta a Lu­xem­bourg-ker­ten át és az Egy et­no­ló­gus a met­ró­ban.

A vi­lág­hí­rű fran­cia et­no­ló­gus, aki­nek nagy si­ke­rű Nem-he­lyek című ta­nul­má­nya már nap­vi­lá­got lá­tott a so­ro­zat­ban, a kö­te­tek ok­tó­be­ri meg­je­le­né­se al­kal­má­ból a Bu­da­pes­ti Fran­cia In­té­zet és a Mű­csar­nok közös meg­hí­vá­sá­ra Bu­da­pest­re lá­to­gat.

He­lyek és nem-he­lyek
A vá­ro­si tér él­mé­nye

Ke­rek­asz­tal-be­szél­ge­tés
Részt­ve­vők: Marc Augé, ant­ro­po­ló­gus, et­no­ló­gus; Fáber Ágos­ton, szo­cio­ló­gus, a kö­te­tek for­dí­tó­ja; K. Hor­váth Zsolt, tár­sa­da­lom­ku­ta­tó, kri­ti­kus; Wes­sely Anna, szo­cio­ló­gus, mű­vé­szet­tör­té­nész

Ok­tó­ber 30. szer­da, 18 óra
Hely­szín: Mű­csar­nok, Ki­ál­lí­tó­tér

Az elő­adás ele­jén film­ve­tí­tés:
A szu­per­mo­der­ni­tás terei. Nem-he­lyek a tö­meg­köz­le­ke­dés­ben.
Kre­sa­lek Dávid, 2008 12’5’’

Tá­mo­ga­tó:

A be­szél­ge­tés ma­gyar és fran­cia nyel­ven zaj­lik szink­ron­tol­má­cso­lás­sal.
A for­dí­tá­sok a Kosz­to­lá­nyi Prog­ram ke­re­té­ben, a Fran­cia In­té­zet tá­mo­ga­tá­sá­val je­len­tek meg.



Tár­lat:
Gáldi Vinkó And­rea: Ins­ide-Out


Tu­do­mány és ha­ta­lom

Elő­adás
Részt­ve­vők: Marc Augé, ant­ro­po­ló­gus, et­no­ló­gus; Hel­ler Ágnes, fi­lo­zó­fus; Prof. Dr. Hend­rik Han­sen (And­rássy Egye­tem, dékán)

Az elő­adás az Ely­sée-szer­ző­dés 50. év­for­du­ló­ja al­kal­má­ból meg­ren­de­zett so­ro­zat zá­ró­ese­mé­nye. Fran­cia, ma­gyar és német nyel­ven szink­ron­tol­má­cso­lás­sal. A Bu­da­pes­ti Goe­the In­té­zet­tel közös szer­ve­zés­ben.

Ok­tó­ber 29. kedd, 18 óra
Hely­szín: Fran­cia In­té­zet

----------------------------------------------------

Marc Augé (1935)

Fran­cia ant­ro­po­ló­gus
Iro­da­lom­tu­do­mány­ból szer­zett dip­lo­mát az École Nor­male Supèri­eu­re ta­nár­kép­ző fő­is­ko­lán. 1965-től öt éven át so­ro­za­tos te­rep­mun­kát végez Nyu­gat-Af­ri­ká­ban, el­ső­sor­ban Ele­fánt­csont­par­ton és To­gó­ban. Ku­ta­tá­si te­rü­le­te a ro­kon­sá­gi rend­sze­rek, ha­tal­mi vi­szo­nyok. 1970-től a Tár­sa­da­lom­tu­do­má­nyi Fel­ső­fo­kú Is­ko­la ta­ná­ra, majd ta­nul­má­nyi igaz­ga­tó­ja, végül 1985-1995-ig, tíz éven át az in­téz­mény el­nö­ke. Szá­mos af­ri­kai te­rep­ku­ta­tá­sa után a 80-as évek kö­ze­pé­től ku­ta­tá­si te­rü­le­té­nek irá­nya meg­vál­to­zik, így hosszabb időt tölt Latin-Ame­ri­ká­ban, kí­sér­le­tet téve a kor­társ kul­tú­ra leg­köz­vet­le­nebb ha­tá­sa­i­nak meg­fi­gye­lé­sé­re.
1985-ben teszi közzé egy olyan könyv­so­ro­zat első tag­ját, amely­nek fó­ku­szá­ban köz­vet­len kör­nye­ze­te áll. Az Át­ke­lés a Lu­xem­bourg-par­kon című könyv a park­ban el­töl­tött egy nap et­no­ló­gi­ai re­gé­nye. Augé sze­rint a „kí­sér­le­ti műfaj”-nak ugyan­eb­be a ka­te­gó­ri­á­já­ba tar­to­zik az Egy et­no­ló­gus a met­ró­ban is, mely a pá­ri­zsi met­rón való uta­zás él­mé­nyét elem­zi, va­la­mint a Bir­to­kok és kas­té­lyok című ta­nul­mány is.
1992-ben írta az azóta klasszi­kus­sá vált Non-Lieux, int­ro­duc­ti­on à une an­th­ro­po­lo­gie de la sur­mo­der­ni­té című mun­ká­ját (Nem-he­lyek. Be­ve­ze­tés a szür­mo­der­ni­tás ant­ro­po­ló­gi­á­já­ba, Mű­csar­nok, 2012). Marc Augé művei nem csu­pán tár­sa­da­lom­tu­do­má­nyi ta­nul­má­nyok, hanem az et­no­ló­gia to­po­sza­it fel­hasz­ná­ló iz­gal­mas ref­le­xi­ók, me­lyek­ben a szim­bó­lum, a ri­tu­á­lé, az iden­ti­tás mind­annyi­unk napi él­mé­nye­in át­szűr­ve vál­nak meg­is­mer­he­tő­vé.
2013. október 29. - október 30.

Műcsarnok

Jegyek
2013. október 19.
Előző program

Nagy Dénes

2013. december 15.
Következő program

Karácsonyi Kreatim kiállítás és vásár a Műcsarnokban