Szunyoghy András grafikusművész több évtizedes munkásságával a hazai és nemzetközi vizuális kultúra egyik sajátos és elismert alakjává vált. Pályája a klasszikus képzőművészeti hagyományokból nőtt ki, de életműve messze túlmutat azokon: művészete a múlt és jelen, a tudomány és művészet, az autonóm és alkalmazott grafika, a mesterség és a gondolkodás metszéspontjában helyezkedik el. Munkáival hidat képez hidat képez múlt és jelen, művészet és tudomány, technikai mesterség és látásmód, alkalmazott és autonóm művészet között.
A kiállítás átfogó képet nyújt Szunyoghy sokrétű pályájáról, bemutatva a réz- és linómetszés technikáiban való jártasságát, az emberi és állati test anatómiai ábrázolására épülő műveit, valamint azokat az oktatási segédeszközöket és rajzokat, amelyek tanári és könyvkiadói tevékenységének is szerves részét képezik.
Szunyoghy nemzetközi ismertségét elsősorban anatómiai tárgyú könyveinek köszönheti, amelyek generációk számára nyújtanak alapot a rajzi megfigyelés és az anatómiai látásmód elsajátításához. Műveit több mint húsz nyelvre fordították le – a nagy világnyelveken túl olyanokra is, mint a japán, kínai, koreai, török, román vagy litván –, és ma is használják Mexikótól Japánig, Kanadától Kínáig.
Tárlatunkon a sokszorosító grafika, az anatómiai ábrázolás, a rajzpedagógia és az ismeretterjesztés egymást kiegészítő területein és eszközrendszerén keresztül rajzolódik ki a következetes és gazdag életút néhány alapvonása. A bemutatott művek, tárgyak és könyvek nemcsak a technikai tudás és képi gondolkodás rétegeit, hanem egy sajátos szemléleti állandóságot is érzékeltetnek.
Az életmű, bár egységes és átgondolt, korántsem lezárt. Szunyoghy András ma is aktívan dolgozik új könyvein és tervein – ugyanazzal a szigorú figyelemmel és munkafegyelemmel, amely a kiállított anyag minden darabján tetten érhető.
kurátor: Rockenbauer Zoltán