Rejtett történetek | az életreform-mozgalmak és a művészetek

A kiállítás a 19. század utolsó harmadától világszerte kibontakozó, a közép-európai országokban is virágzó életreform-mozgalmat, illetve annak a korabeli művészetekre gyakorolt hatását mutatja be. Az elnevezés (Lebensreform, life-style reform) azoknak a „fin de siècle” időszakában virágkorukat élő modernizációkritikai mozgalmaknak a nemzetközi összefoglaló elnevezése, amelyek közös jellemzője a természethez való visszatérés, az öngyógyítás, valamint az elveszett kozmikus teljesség és a spiritualitás keresése. Ezek a mozgalmak (a kertváros-építő, földreform-, antialkoholista, továbbá vegetáriánus, természetgyógyászati, testkultúra-, illetve az ezekhez kapcsolódó különböző új vallásos, társadalomreformer és művészeti törekvések) ember és természet, ember és munka, ember és Isten kapcsolatát a „menekülés a városból” civilizációkritikai jelszavával összehangoló, sokszínű, gyakran egymással is vitázó együttesét alkotják. 

A Monarchia nagyvárosaiban – Bécsben, Prágában és Budapesten – ekkoriban megjelenő új értelmiség neves képviselői, fiatal írók, képzőművészek, zeneszerzők, filozófusok, természet- és társadalomtudósok gyakran maguk is követői, sőt terjesztői a korabeli divatos önreformtörekvéseknek, a vegetarianizmusnak, a természetgyógyászatnak, a testkultúra-mozgalomnak és az azokhoz kapcsolódó különböző ezoterikus, gnosztikus üdvtanoknak és társadalmi utópiáknak. Ebből kiindulva, a mozgalom különböző irányzatainak bemutatása mellett a kiállítás kitekint a kor alkotóművészeinek az életreform-mozgalmakhoz fűződő „rejtett”, eddig részben feltáratlan kapcsolatára is: egyrészt az irányzatok különféle közösségeiben, illetve szellemi, vallási, spirituális, társadalmi reformmozgalmaiban betöltött aktív szerepükre, másrészt az innen érkező hatásra, amely műveikben, életmódjukban és világfelfogásukban is megnyilvánult. A Műcsarnok kiállítása a magyar közönség elől eddig rejtett történeteket tár fel.

A 20. század első évtizedeiben virágkorukat élő életreform-mozgalmak eszmei és életviteli elemei később újra feltűnnek majd a „hatvannyolcas mozgalmak”, majd a „New Age” nyomán kibontakozó vallási, politikai, gazdasági reformelképzelésekben, valamint kortárs művészeti irányzatokban is. Ösztönzőleg hatottak többek között a szabad testmozgást biztosító, sportos öltözet népszerűvé válására, a fitneszmozgalom, a vegetáriánus étkezés, a biogazdálkodás és a reformkonyha, az ökológiai mozgalmak vagy a természetgyógyászat jelenkori szemléletére. De közvetett hatásuk tetten érhető a mai nyugati gondolkodásformák és hétköznapi életvezetési gyakorlatok számos elemében. Például a különböző keleti vallások és küzdősportok, az antropozófia és az ezotéria egyéb irányzatainak térhódításában, a kertvárosi és a természetközeli lakókörnyezet kialakításában, továbbá az egyenrangú kapcsolatokat hangsúlyozó közösségi élet és a gyermekközpontú nevelés mai megnyilvánulásaiban is.

A kiállítás az ELTE PPK Neveléstudományi Intézet Történeti, Elméleti és Összehasonlító Pedagógiai Kutatócsoport és a Neveléstudományi Doktori Iskolával együttműködve jött létre.

Pressing Lajos megnyitó beszéde

TÁRLATVEZETÉSEK a Rejtett történetek kiállításon:

október 14. 15.00 Exkluzív tárlatvezetés Vásáry Tamás Kossuth-díjas zongoraművész, karmesterrel / online jegyelővétel
október 18. 18.00 Exkluzív tárlatvezetés Mujdricza Péter, építész, művészeti íróval / online jegyelővétel
november 8. 18.00 Exkluzív tárlatvezetés Sári László József Attila-díjas tibetológus, író, műfordítóval / online jegyelővétel
november 22. 18.00 Exkluzív tárlatvezetés Földiné Irtl Melinda okleveles buddhista jóga és buddhista tanítóval, Földi Tamás zenésszel (F.O.System, Vágtázó Halottkémek, Dharma) és Tóth Szabolcs szitárművésszel online jegyelővétel
december 2. 15.00 Boreczky Ágnes, professzor emerita kurátori tárlatvezetése. A programon aznapi kiállítási jeggyel lehet részt venni. Regisztrációt kérünk a mucsarnok@mucsarnok.hu címen.
december 13. 18.00 Exkluzív tárlatvezetés Pukánszky Béla, pedagógus, egyetemi tanár, MTA doktorral online jegyelővétel
december 16. 15.00 Vincze Beatrix, egyetemi adjunktus kurátori tárlatvezetése. A programon aznapi kiállítási jeggyel lehet részt venni. Regisztrációt kérünk a mucsarnok@mucsarnok.hu címen.
január 10. 18.30 Exkluzív tárlatvezetés Nádor Judit Keya képzőművésszel online jegyelővétel
 
Exkluzív vezetésekre a jegyár: 2900 Ft

 

 

 

Rejtett történetek galéria

 

Virtuális séta

Rejtett történetek | az életreform-mozgalmak és a művészetek

Rejtett történetek | az életreform-mozgalmak és a művészetek

Partnerek

2018. október 6. - 2019. január 20.
Jegyek
2018. szeptember 21. - november 11.
Előző kiállítás

MORPH
Kalmár János ˑ Mata Attila ˑ Szabó Tamás

2018. október 11. - november 25.
Következő kiállítás

Demeter / Haris | Tulajdonság-energia-mezők