TÉR /// ERŐ | II. Építészeti Nemzeti Szalon

Az el­múlt öt évben a Mű­csar­nok­ban ko­moly szak­mai- és kö­zön­ség­ér­dek­lő­dés mel­lett, mű­fa­jon­kén­ti el­osz­tás­ban va­ló­sul­tak meg az egyes mű­vé­sze­ti ágak friss tel­je­sít­mé­nyét be­mu­ta­tó Sza­lo­nok. 2019-ben újra Épí­té­sze­ti Sza­lon kö­vet­ke­zik, ame­lyen a ki­ma­gas­ló hazai épí­té­sze­ti ered­mé­nyek be­mu­ta­tá­sa mel­lett kü­lö­nös hang­súlyt kap az épí­té­sze­ti tér­ben és annak lét­re­ho­zá­sá­ban egyre fon­to­sab­bá váló kö­zös­sé­gi erő, az együt­tes ak­ti­vi­tás. A II. Épí­té­sze­ti Sza­lo­non ön­ál­ló te­ma­ti­kus egy­ség­ként je­le­nik meg a kö­zös­ség­épí­tés és az épí­té­szet­ben meg­fo­gal­ma­zott szo­li­da­ri­tás. Külön blokk­ban mu­tat­juk be a mára le­gen­dá­vá lett Mis­kol­ci Épí­té­sze­ti Mű­hely (1977–1990) ter­ve­ző­i­nek mun­kás­sá­gát, a cso­port lét­re­jöt­té­től egé­szen a je­len­ko­rig. A Mű­csar­nok ap­szi­sá­ban be­ren­de­zett szek­ció a 20. szá­za­di ma­gyar épí­té­szet tör­té­ne­té­nek egyik leg­je­len­tő­sebb in­no­va­tív al­ko­tó­ja, a 60 éve el­hunyt Med­gya­szay Ist­ván (1877–1959) mo­dern épí­té­sze­te előtt tisz­te­leg. A kö­vet­ke­ző nem­ze­dé­kek éle­té­re, annak épí­té­sze­ti te­ré­re kon­cent­rál „A jövő kör­vo­na­lai” címet vi­se­lő egy­ség. A Sza­lon egyik ol­dal­ter­mé­ben egy­mást kö­ve­ti a Hello Wood in­ter­ak­tív ins­tal­lá­ci­ó­ja, amely az épí­té­sze­ti gon­dol­ko­dás­ban való rész­vé­tel­re ösz­tön­zi a lá­to­ga­tó­kat, és a „Fény­ar­chi­tek­tú­ra” címet vi­se­lő ki­ál­lí­tás­rész, amely az anyag­ta­lan fény se­gít­sé­gé­vel te­rem­ti meg a tér­él­ményt. Ezzel az ins­tal­lá­ci­ó­val a Bau­ha­us cen­te­ná­ri­u­mán az össz­mű­vé­sze­ti is­ko­la kor­sza­kos fény­kí­sér­le­te­i­re is em­lé­ke­zünk.

A ki­ál­lí­tás fő­ku­rá­to­ra Szegő György DLA épí­tész, ipar­mű­vész, a Mű­csar­nok mű­vé­sze­ti ve­ze­tő­je

Ke­reszt­met­szet 2014–2019 | ku­rá­tor: Szegő György DLA épí­tész, ipar­mű­vész, a Mű­csar­nok mű­vé­sze­ti ve­ze­tő­je

A kö­zép­ső ter­mek­ben fél év­ti­zed épí­té­sze­ti ke­reszt­met­sze­tét kí­ván­juk nyúj­ta­ni: az előző öt év idő­sza­ká­ban be­fe­je­zett, il­let­ve né­hány, ki­emelt be­ru­há­zás­ként már épülő házat mu­ta­tunk be. A több mint 120 épü­let közös jel­lem­ző­je az épí­té­sze­ti mi­nő­ség. A három tér­ben kü­lön­fé­le kö­zös­sé­gi funk­ci­ó­kat be­fo­ga­dó, lakó- és szak­rá­lis épü­le­tek, majd mű­em­lé­ki fel­újí­tá­sok és bő­ví­té­sek, il­let­ve kul­tú­ra, tu­do­mány, sport és ven­dég­lá­tás-tu­riz­mus funk­ci­ók sze­rin­ti cso­por­to­sí­tást, te­ma­ti­kus egy­sé­ge­ket ala­kí­tot­tunk ki.

Kö­zös­ség és épí­té­szet | ku­rá­tor: Prof. Ba­lázs Mi­hály  épí­tész, a BME tan­szék­ve­ze­tő egye­te­mi ta­ná­ra, az MMA tagja

Kö­zös­ség és épí­té­szet össze­tett vi­szo­nyá­ból három as­pek­tust eme­lünk ki: az épí­té­szet és ok­ta­tás új le­he­tő­sé­ge­it, az épí­té­szet al­ko­tói kö­zös­sé­get for­má­ló jel­le­gét és a hát­rá­nyos hely­ze­te­ket fel­is­me­rő-se­gí­tő szo­li­dá­ris épí­té­sze­tet. Közös vo­ná­suk, hogy az épí­té­szet klasszi­kus, el­ső­sor­ban esz­té­ti­kai ér­tel­me­zé­sén túl­mu­tat­va a ko­runk­ban zajló lát­vá­nyos, ám ko­ránt­sem min­den­ben öröm­te­li tár­sa­dal­mi és kör­nye­ze­ti vál­to­zá­sok­ra re­a­gál­nak. Az épí­té­szet, mint a tár­sa­dal­mi és ter­mé­sze­ti kör­nye­ze­tet for­má­ló te­vé­keny­ség rész­ben ge­ne­rál­ja, de esz­kö­ze­i­vel ol­da­ni is képes a fe­szült­sé­ge­ket. A tár­lat a fenn­tart­ha­tó jövő felé mu­ta­tó kez­de­mé­nye­zé­sek­re fó­kusz­ál. 

Mis­kol­ci Épí­tész Mű­hely | ku­rá­tor: Su­lyok Mik­lós mű­vé­szet­tör­té­nész, az MMA tagja

A cso­port ere­de­ti­leg épí­té­szek ba­rá­ti tár­sa­sá­ga volt, akik már az egye­tem alatt ke­res­ték a közös le­te­le­pe­dés és munka le­he­tő­sé­ge­it. Mis­kol­con lel­tek fo­ga­dó­kész­ség­re; a város még jö­ven­dő közös la­kó­há­zuk meg­ter­ve­zé­sé­re is le­he­tő­sé­get adott, ez lett a híres Kol­lek­tív Ház, ter­ve­ző­jé­nek, Bo­do­nyi Csa­bá­nak, a cso­port ve­ze­tő mes­te­ré­nek egyik leg­is­mer­tebb mun­ká­ja, a kí­sér­le­ti épí­té­sze­ti rend­szer­al­kal­ma­zás egyik ma­gyar­or­szá­gi csúcs­tel­je­sít­mé­nye. A Mű­hely tag­ja­i­nak ér­dek­lő­dé­se a vá­ros­tól a tár­gyig át­fog­ta az épí­té­szet tel­jes spekt­ru­mát. A mo­dern épí­té­szet és vá­ros­épí­tés vál­sá­ga ide­jén fi­gyel­mük a tör­té­ne­ti te­le­pü­lé­sek vizs­gá­la­ta felé for­dult.

A jövő kör­vo­na­lai | ku­rá­tor: Botz­he­im Bá­lint épí­tész

A tár­sa­da­lom a tech­no­ló­gia vál­to­zá­sa által de­ter­mi­nál­tan for­má­ló­dik. A jelen és a jövő kö­zöt­ti ka­pocs a fi­a­tal ge­ne­rá­ció. A be­mu­ta­tott dip­lo­ma­ter­vek és ja­vas­la­tok a szte­reo­tí­pi­á­kon túl­lép­ni képes gon­dol­ko­dás pél­dái. A tech­no­ló­gi­ai szin­gu­la­ri­tást szim­bo­li­zál­ja a 3D nyom­ta­tó, amely a ki­ál­lí­tás ideje alatt éppen a Mű­csar­nok te­re­it kló­noz­za – ma­kett­lép­ték­ben. A glo­bá­lis gaz­da­sá­gi mo­dell még ma is a nö­ve­ke­dé­sen ala­pul. Ami már meg­van, az nem elég jó, nem elég kör­nye­zet­ba­rát: cse­réld le újabb­ra! A tár­la­ton lát­ha­tó sze­mét-ladik a kör­nye­zet­szennye­zés szim­bó­lu­ma. 

Med­gya­szay Ist­ván, a mo­dern | ku­rá­tor: Potz­ner Fe­renc épí­tész 

Em­lék­ki­ál­lí­tás idézi fel a neves épí­tész élet­út­ját és tö­rek­vé­se­it, rá­mu­tat­va in­no­va­tív gon­dol­ko­dás­mód­já­ra, amely a 21. szá­zad ele­jén is ak­tu­á­lis­sá teszi. A 19–20. szá­zad for­du­ló­ján meg­kez­dett al­ko­tói te­vé­keny­sé­gét fél év­szá­za­don át tö­ret­le­nül mű­vel­te anél­kül, hogy na­gyobb el­té­ré­sek­re kény­sze­rült volna. Épí­té­sze­té­nek alap­ját az anyag és a szer­ke­zet tör­vény­sze­rű­sé­ge­it fel­is­me­rő és tisz­te­let­ben tartó egye­te­mes elvek je­len­tet­ték. Ehhez tár­sult a ha­gyo­mány, ame­lyet a kor­sze­rű tech­no­ló­gi­ák­kal öt­vöz­ve meg­te­rem­tet­te sa­já­tos stí­lu­sát.

Mű­hely | A Hello Wood in­ter­ak­tív ins­tal­lá­ci­ó­ja | ku­rá­tor: Po­zsár Péter épí­tész                                          áp­ri­lis 26. – jú­ni­us 22.

A szek­ci­ó­ban a Hello Wood arra tesz kí­sér­le­tet, hogy az épí­té­sze­tet sze­ret­he­tő­vé tegye az utca em­be­re szá­má­ra. Az ins­tal­lá­ció célja, hogy ak­ti­vi­tás­ra ösz­tö­nöz­ze a kö­zön­sé­get: a fi­zi­kai te­vé­keny­ség mel­lett meg­te­remt­se az in­ter­ak­ció le­he­tő­sé­gét a ma­gyar épí­té­szet­re re­a­gá­ló ál­ta­lá­nos, adat­szin­tű vé­le­mény­nyil­vá­ní­tás­sal. A te­rem­ben fel­épü­lő szim­bo­li­kus épí­té­sze­ti gé­pe­zet a lá­to­ga­tó­kat az épí­té­szet­ről való gon­dol­ko­dás­ra kész­te­ti, és köz­re­mű­kö­dő­ként szá­mít rájuk a vég­ered­mény­ként szol­gá­ló kül­té­ri ins­tal­lá­ció lét­re­ho­zá­sá­ban.

Fény­ar­chi­tek­tú­ra | ku­rá­to­rok: Bö­röcz Sán­dor fény­ter­ve­ző és Botz­he­im Bá­lint épí­tész                                         jú­li­us 5. – au­gusz­tus 25.

Az épí­té­sze­ti forma szü­le­té­se egy kü­lön­le­ges fény­mát­rix­ban, abszt­rakt módon je­le­nik meg. A félig vir­tu­á­lis áb­rá­zo­lás se­gít­sé­gé­vel a tér meg­moz­dul­hat, és a terek egy­mást kö­ve­tő alak­vál­to­zá­sa is ér­tel­mez­he­tő­vé válik, át­él­het­jük azo­kat az ér­ze­te­ket, ame­lye­ket az egyes tér­al­ko­tá­si me­tó­du­sok men­tén lét­re­ho­zott terek kel­te­nek, be­pil­lant­ha­tunk az épí­té­sze­ti gon­do­lat szü­le­té­sé­be. Az ani­má­ció a ter­mé­szet for­má­it hűen kö­ve­tő épí­té­sze­ti geo­met­ri­á­tól kezd­ve az abszt­ra­hált for­má­kon át egé­szen a vir­tu­á­lis tér által nyúj­tott új geo­met­ri­ai alak­za­to­kig vé­gig­kí­sé­ri a kor­társ épí­té­szet for­ma­al­ko­tá­si le­he­tő­sé­ge­it.

Épí­té­sze­ti pá­lyá­za­tok 2014–2019

A II. Épí­té­sze­ti Nem­ze­ti Sza­lon kör­ké­pe nem volna tel­jes, ha a meg­épült házak, terek, az el­ké­szült épí­té­sze­ti ered­mé­nyek mel­lett nem te­kin­te­né át az ugyan­eb­ben az idő­szak­ban itt­hon le­zaj­lott je­len­tő­sebb épí­té­sze­ti pá­lyá­za­to­kat, va­la­mint azo­kat a nem­zet­kö­zi pá­lyá­za­to­kat, ame­lye­ken a ma­gyar épí­té­szek ter­vei nagy si­ker­rel sze­re­pel­tek. Ezek szin­tén ha­tás­sal van­nak az épí­té­sze­ti élet­re, jö­vő­be­li meg­va­ló­su­lá­suk, vagy a pá­lya­mű­vek­ben összeg­ző­dő gon­do­la­tok ter­mé­keny im­pul­zu­sok­kal gaz­da­gít­ják a pá­lya­tár­sak mun­kás­sá­gát és szem­lé­le­tét.

Ma­gyar épí­té­szek fája

2014-ben az I. Épí­té­sze­ti Nem­ze­ti Sza­lon egyik kü­lön­le­ges lát­vány­ele­me volt az 1750-től 1950-ig tartó hazai épí­té­szet­tör­té­net 120 ki­ma­gas­ló ma­gyar épí­té­szé­nek em­lé­ket ál­lí­tó „Ma­gyar épí­té­szek fája”. Az em­lék­osz­lo­pon egy-egy név mel­lett az al­ko­tó egy ki­emelt műve is sze­re­pelt. A mos­ta­ni Épí­té­sze­ti Sza­lo­non ismét lát­ha­tó ez az egye­di ins­tal­lá­ció, de az anya­gát ki­bő­ví­tet­tük: olyan épí­té­szek ne­ve­i­vel és egy-egy mű­vé­vel foly­tat­tuk a sort, akik 1950 és 2014 kö­zött huny­tak el, és a 20. szá­za­di ma­gyar épí­té­szet­re, nem utol­só­sor­ban a ma aktív épí­tész nem­ze­dé­kek­re je­len­tős ha­tás­sal vol­tak.

Le­zá­rult élet­mű­vek

A Mű­csar­nok Sza­lon ki­ál­lí­tá­sa­in most első ízben je­le­nik meg egy olyan ki­ál­lí­tá­si egy­ség, amely em­lé­ket állít azok­nak az épí­té­szek­nek, akik az előző Sza­lon óta el­telt öt esz­ten­dő­ben tá­voz­tak kö­zü­lünk. A te­rem­ben rö­vi­den meg­idé­zett al­ko­tók teg­nap még te­vé­ke­nyen részt vet­tek a hazai épí­té­sze­ti kul­tú­ra for­má­lá­sá­ban, hi­á­nyuk ér­zé­ke­nyen érin­ti a szak­ma min­den­nap­ja­it. Mel­let­tük né­hány épí­té­sze­ti író, fo­lyó­irat-szer­kesz­tő, film­ren­de­ző és ok­ta­tó mun­kás­sá­gát is fel­idéz­zük, akik egész élet­mű­vük­kel a kor­társ ma­gyar épí­té­sze­ti kul­tú­rát gaz­da­gí­tot­ták.

A ki­ál­lí­tás hi­va­ta­los web­ol­da­la

 

Vas­he­gyi György el­nö­ki kö­szön­tő­je

Misz­li­vetz Fe­renc meg­nyi­tó szö­ve­ge

Wes­se­lé­nyi-Garay Andor meg­nyi­tó szö­ve­ge

Kál­lai Gábor meg­nyi­tó szö­ve­ge a Fény­ar­chi­tek­tú­ra szek­ció­ki­ál­lí­tá­son


TÉR /// ERŐ | II. Épí­té­sze­ti Nem­ze­ti Sza­lon – Ri­port­film

 

A ki­ál­lí­tást tár­lat­ve­ze­té­sek, szak­mai prog­ram­so­ro­za­tok és vál­to­za­tos társ­mű­vé­sze­ti ese­mé­nyek kí­sé­rik.

 

Vir­tu­á­lis séta

TÉR /// ERŐ | II. Épí­té­sze­ti Nem­ze­ti Sza­lon

TÉR /// ERŐ | II. Épí­té­sze­ti Nem­ze­ti Sza­lon

Part­ne­rek

2019. április 26. - augusztus 25.

Műcsarnok

Jegyek
2019. március 22. - április 28.
Előző kiállítás

Az élet házai | Halhatatlan zsidó temetők | Klein Rudolf fotói

2019. május 15. - június 30.
Következő kiállítás

Princípiumok | Bátai Sándor kiállítása